Na montaż ostateczny koszt montażu paneli fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Wszystkie je trzeba wziąć pod uwagę, chcąc dokonać wyceny przewidywanych kosztów inwestycji.
Koszt montażu paneli fotowoltaicznych a rozmiar instalacji
Rozmiar instalacji, która uzależniona jest z jednej strony od zapotrzebowania klienta na energię, a z drugiej technicznych możliwości instalacji paneli. Takiej analizy dokonujemy na podstawie Twoich rocznych rachunków za energię elektryczną lub ilości osób zamieszkujących gospodarstwo. Jeśli budynek jest nowy i rodzina jeszcze nie ma wiedzy, ile prądu zużyje, bazujemy na naszych kalkulacjach opartych o wieloletnie doświadczenie w branży elektrycznej.
Im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym gospodarstwie, tym więcej paneli fotowoltaicznych będzie potrzebnych, co za tym idzie – koszt montażu instalacji fotowoltaicznej rośnie.
Przyjmuje się, że cena instalacji fotowoltaicznej określana jest na stałym poziomie za 1 KWP mocy instalacji.
Koszt montażu paneli fotowoltaicznych a umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej
Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej to kolejny istotny element wpływający na koszt fotowoltaiki. Podłoże, czyli dach lub grunt, musi być odpowiednio przygotowane do montażu instalacji, a jeśli nie jest, należy to zrobić. Koszt ten w ostatecznym rozrachunku powiększa cenę inwestycji, dlatego też jeśli dopiero stawiasz budynek i rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, najlepiej od razu przygotuj pod nią podłoże. Unikniesz niepotrzebnych dodatkowych kosztów w przyszłości.
Koszt montażu paneli fotowoltaicznych a przygotowanie podłoża pod panele
Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa także to, jak będzie przygotowane podłoże, na którym będzie ona zainstalowana.
Przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej na dachu ważne jest, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzemy. Wpływa ono na sposobu montażu systemu fotowoltaicznego, a co za tym idzie na koszty.
Jeśli posiadasz dużo przestrzeni wokół budynku, rozważ postawienie gruntowej instalacji fotowoltaicznej. Zaletą jest to, że panele można ustawić w idealnej pozycji w kierunku słońca. Warto jednak pamiętać, że instalacja tego typu jest dużo bardziej zaawansowana w montażu. To wpływa na podniesienie ceny zakupu fotowoltaiki. W wielu wypadkach zachodzi także konieczność wykonania przekopu, który wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Komponenty instalacji fotowoltaicznej

Na ostateczny koszt instalacji fotowoltaiczne wpływa także jakość użytych komponentów. Zakup komponentów renomowanych producentów gwarantuje jakość, a w efekcie efektywność systemu fotowoltaicznego, bezawaryjność czy lepsze warunki ewentualnej gwarancji.
Inwestując w instalację fotowoltaiczną nie warto robić tego „po kosztach”. Zwłaszcza, że jest to inwestycja wiele kolejnych dekad.